Tipy ako prevážať batožinu na motocykli
Riešite otázku, ako sa pobaliť na motorku, keď idete na dlhšiu dovolenku alebo len na víkendový výlet? V tejto časti si prečítajte o možnostiach a použití batožiny, pretože nie všetky typy sú vhodné pre akýkoľvek výlet a na to treba myslieť ešte pred kúpou.
Pevné kufre (vrchný a bočné)
Kufre bývajú buď plastové, alebo hliníkové. Umiestniť ich môžete na vrch (topcase) alebo po bokoch. Ich výhodou je rýchla demontáž v prípade, že ich nepotrebujete. Ak cestujete mimo domova, tak oceníte uzamykanie kufrov, čím zaistíte bezpečnosť prevážaných vecí. Správne fungujúci kufor je aj vodeodolný.
Plastové kufre bývajú dizajnovo krajšie, aerodynamickejšie tvarované a aj ľahšie. Naopak, hliníkové kufre sú odolnejšie, a to nielen preto, že sa uchycujú o rám, ale aj vďaka svojej hliníkovej konštrukcii. To je výhodou najmä pri páde, keď vám kufor vie čiastočne ochrániť motocykel. Môžete s nimi pokračovať ďalej v jazde aj vtedy, keď sú poškodené. Pri plaste môže dôjsť k prasknutiu a odlomeniu úchytov. Plastové kufre veľmi nepreťažujte, pretože tento materiál mierne pruží, a pri veľmi veľkej váhe kufra a prejdení hlbokej jamy môžete o takúto batožinu ľahko prísť.
Kufre odporúčam hlavne na dlhšie trasy kvôli ich veľkosti a vďaka uzamykaniu.
Bočné tašky a brašne
Pri cestných motocykloch ide o vystužené textilné tašky, ktoré môžete demontovať, keď ich práve nepoužívate. Nevýhodou je ich premokavosť. Napriek tomu, že výrobca ich udáva ako nepremokavé, pri vysokých rýchlostiach vlhkosť často prechádza dovnútra. Ďalšou negatívom je menší rozmer (oproti pevným kufrom) a nemožnosť uzamykania. Tento typ batožiny je vhodný na príležitostné použitie, prípadne vtedy, ak máte typ motocykla, na ktorý nie je možné namontovať držiak bočných kufrov (napríklad superšporty a naháče). Nevýhodou je aj ich slabá ochrana pri nehode.
Pre cestné endurá sa používajú mäkké brašne, ktoré je možné uchytiť na držiak bočných kufrov. Brašne sú vodeodolné vďaka vrchnej ochrannej vrstve a väčšina z nich obsahuje ešte aj druhú, vnútornú nepremokavú vrstvu. Nevýhodou je menšia tuhosť pri páde a tiež rýchlejšie odretie, roztrhnutie a následná premokavosť. Pozor na veci, ktoré prevážate v brašnách pri páde motocykla. Keďže nemá výstuhy, tak sa v nich neodporúčajú prevážať notebooky, fotoaparáty či sklenené fľaše. Cennosti si v týchto brašnách nezamknete.
Naopak, ich výhodou je menší rozmer, ktorý sa prispôsobuje obsahu. V teréne vám veci vo vnútri nelietajú a aj motocykel je užší. Ďalšou výhodou enduro brašien je ich možnosť rozšírenia cez suché zipsy alebo prídavné uchytenia. Môžete tak kedykoľvek pridať obal s náradím či fľašu.
Enduro bočné brašne odporúčam na kratšie vzdialenosti alebo ak sa chystáte jazdiť offroad.
Lodný vak
Všetko, čo sa vám nevmestí do kufra alebo do brašne, upevnite na motocykel pomocou upínacej siete. Na všetky tieto veci použite nepremokavé vaky, tzv. lodné vaky. Sú vyrobené z odolného materiálu a vďaka nim nie je vidieť, čo prevážate.
Tankvak
Tankvak je možné uchytiť na nádrž tromi spôsobmi. Najčastejšie magnetmi. Ak máte plastovú alebo hliníkovú nádrž, tak využite uchytávacie popruhy. Tretí najefektívnejší spôsob je pomocou uchytávacej kotvy primontovanej na veko nádrže. Výhodou je rýchle odopínanie. V niektorých modeloch je možnosť pripojenia elektriny do vaku pre nabíjanie elektroniky.
Nevyberajte si vždy ten najväčší tankvak, pretože čím je väčší, tým je manipulácia a jazda s ním menej komfortná. Pred kúpou si vždy vyskúšajte umiestniť tankvak na nádrž, aby ste zistili, či vám nebude zavadzať pri zatáčaní, či sa nedotýka prepínačov, a či dostatočne dobre vidíte na prístrojový panel.